Blogg | Cefalo

Firedoblet omsetningen på ti år: Slik lyktes Promineo med utviklere i Dhaka

Skrevet av Jens Wahlberg | May 5, 2026 11:46:21 AM

– Outsourcing, hvis du får det til å fungere, er jo nesten for godt til å være sant. Du får kjempegod tilgang på høyt kvalifiserte ressurser, i en skalerbar modell til en attraktiv kostnad, sier Leif Arild Åsheim, CEO, Promineo.

Da Promineo i 2017 manglet utviklere, og det norske markedet ikke hadde riktig kompetanse å tilby, valgte de å bygge et dedikert, offshore utviklingsteam i Dhaka gjennom Cefalo. På forhånd var ikke Åsheim spesielt begeistret for ideen om å finne seg et eksternt utviklingsteam.

Han hadde sett outsourcing gå galt før, og hørt historier om norske selskaper som outsourcet til lavkostland og satt igjen med mer frustrasjon enn resultater.

Men alternativene var få. Og Cefalo skilte seg ut.

Nesten ti år senere har Promineo firedoblet omsetningen, økt FoU-kapasiteten nesten firegangeren, og hatt et stadig voksende utviklingsteam i Dhaka som knapt noen har sluttet i.

Kort om Promineo

Promineo er et norsk programvareselskap med base i Stavanger. Det utvikler verktøy for bemanningsplanlegging for store prosjektbaserte virksomheter – primært innen olje og energi.

Kundene deres opererer i krevende, internasjonale miljøer og stiller høye krav til både produkt og leveranse. Det gjør engelsk til et naturlig arbeidsspråk og komplekse prosjekter til hverdagslige aktiviteter.

Da behovet for utviklingskapasitet oversteg hva det lokale markedet kunne tilby, var Cefalo aktøren de valgte å inngå et samarbeid med.

Har insourcet 10 utviklere

Det startet med to utviklere. I dag er det ti, fordelt på to team med egne team leads, QA-ingeniører og betydelig autonomi.

«Outsourcing» er likevel ikke et begrep Åsheim kjenner seg igjen i.

Daglige standups, tett samarbeid og kontakt flere ganger om dagen er normalen. Slik ville det også vært om utviklerne satt på kontoret på vestkysten av Norge.

Over tid har teamet i Dhaka tatt stadig større eierskap – de skriver koden, bidrar inn på nye områder, og jobber nå også med kunstig intelligens.

– Vi har blitt mer avhengige av at teamene har autonomi, med egen ledelse og ulike roller. Det har vært en utvikling som har fungert fortreffelig for oss.

Kompetansen ingen fant i Stavanger

For Promineo handler ikke samarbeidet primært om kostnad – men om hva de faktisk har fått til.

– Vi er helt overbevist om at vi aldri kunne bygget et så slagkraftig team i Norge, nesten uansett hva vi hadde betalt. Den kompetansen vi har tilgang på nå, ville vi ikke klart å få tak i her hjemme.

Det er en erfaring mange norske teknologiselskaper kjenner seg igjen i: Mangelen på kvalifiserte utviklere er reell, og offshore-modellen gir tilgang på et globalt talentmarked som det norske markedet ikke kan matche.

Tallene understreker det Åsheim sier:

  • 4x omsetningsvekst på ti år.
  • 3–4x høyere FoU-kapasitet sammenlignet med 2017.
  • Teamet i Dhaka har vokst fra 2 til 10 – uten tilsvarende vekst i den norske organisasjonen.
  • Én utskiftning på hele teamet på nesten ti år.

Skånevik og en gammel Volvo Amazon

Den største bekymringen i starten var ikke kompetansen, det var kommunikasjonen. Ville kulturforskjellene spise opp gevinstene?

– Jeg var redd for at kommunikasjonsbarrierene skulle overstige gevinstene. Men den bekymringen forsvant heldigvis raskt. Cefalo har forstått hvordan de skal bygge en kulturbro mellom Dhaka og Stavanger, og Norge generelt.

 

I dag er relasjonen tett – både faglig og personlig.

– Vi kjenner utviklerne våre, vi kjenner familiene deres. Det er som helt vanlige norske kollegaer, de sitter bare et annet sted.

Fysiske møter spiller fortsatt en viktig rolle. Hvert år samles hele teamet i Skånevik, en liten plass ved Hardangerfjorden. Det har blitt en tradisjon ingen hopper over, komplett med kjøretur i Leif Arilds fars gamle Volvo Amazon.

– Uken vår sammen i Skånevik er utrolig viktig for å bygge relasjoner og få til det som er vanskelig å få til digitalt. Det er et høydepunkt som alle ser frem til.

Neste steg: AI, seniorkompetanse og videre vekst

Promineo er nå midt i en ny fase. AI står øverst på agendaen, og målet er enkelt formulert: Spise mer av backloggen og få mer gjort.

Men Åsheim er tydelig på hva som trengs for å lykkes med det.

– For å få AI-gevinsten må du jobbe med seniorfolk. Det er der du kan skalere.

Og like tydelig på hva som ikke forsvinner uansett.

– Vi leverer produkter til mennesker. Da må du ha et menneskelig element inn.

Tre råd fra Promineo:

Til andre selskaper som vurderer samme modell, er Åsheim konkret:

  • Lytt til Cefalos råd om onboarding. De vet hva som fungerer.

  • Behandle utviklerne som dine egne kollegaer – ikke som en ekstern leverandør.

  • Invester i å være fysisk sammen. Det bygger det som er vanskelig å få til digitalt.